2017-09-02 wyc.Bochnia - Nowy projekt PTTK

Idź do spisu treści

Menu główne

2017-09-02 wyc.Bochnia

 
 
 

W dniu 2 września odbyła się długo planowana wycieczka do Bochni.
Celem było nie tylko zwiedzenie kopalni soli, ale również innych bardzo ciekawych miejsc znajdujących się w samym mieście lub w powiecie bocheńskim.
Niemniej na „pierwszy ogień” poszła kopalnia soli – najstarsza w Polsce, gdyż założona jeszcze w 1248 r. W wyniku górniczych eksploatacji powstał tutaj labirynt solnych korytarzy i komór. 4-godzinne  zwiedzanie objęło najstarszy szyb Sutoris z II poł. XIII wieku, komorę kieratową, stajnię Mysiur dla koni niegdyś pracujących w kopalni i malowniczą kopalnię św. Kingi. Uzupełnieniem zwiedzania trasy turystycznej był spływ łodziami w zalanej solanką komorze, która znajduje się 230 m pod ziemią. Nie lada atrakcją okazał się również przejazd podziemną kolejką. Wszystko to odbyło się w towarzystwie sympatycznego i dowcipnego przewodnika pana Lucjana.  

Kolejny punkt naszej wycieczki to już kolorowy zawrót głowy w niezwykłym
i wyjątkowym w skali Polski Muzeum Motyli Arthropoda, prezentującym zbiory motyli ze wszystkich kontynentów. Powstało na bazie prywatnej kolekcji pana Jacka Kobieli, który oprowadzając nas po nim z pasją opowiadał nam historię powstania tego miejsca oraz prezentował najbardziej interesujące okazy.

Demokracja dopadała nas na  wycieczce. W wyniku głosowania zwiedzanie Osady Oraczy zamieniliśmy na zamek w Wiśniczu. Usytuowany na zalesionym wzniesieniu przywitał nas swoim nieco bajkowym wyglądem już z drogi dojazdowej.  Każdorazowe odwiedzenie zamku daje możliwość zaobserwowania prowadzonych w nim systematycznie prac konserwatorskich oraz obejrzenia pojawiających się w wyposażeniu komnat nowych mebli, obrazów i innych eksponatów. Warto wspomnieć, że w XVII w. zamek należał do Stanisława Lubomirskiego - pana na Łańcucie.

Z Wiśnicza wróciliśmy z powrotem do Bochni, aby zwiedzić niezwykle interesujące Muzeum Regionalne założone w 1959 r. przez Stanisława Fischera. Na szczególną uwagę zasługuje galeria obrazów z dziełami tak wybitnych malarzy jak: Olga Boznańska,
Józef Pankiewicz, Leon Wyczółkowski, Jacek Malczewski czy Wojciech Waiss.                                                                                                                                  Nieopodal  Muzeum  w rynku usytuowano pomnik Kazimierza Wielkiego napisem „Królowi chłopów, opiekunowi miast Kazimierzowi Wielkiemu, swemu dobroczyńcy. Bochnia 1871.” Jest to najstarszy, a do 2003 r. jedyny pomnik poświęcony temu monarsze.

Będąc w Bochni nie sposób nie odwiedzić  bazyliki św. Mikołaja – od 2003 r. kolegiaty. Początkowo gotycka, po pożarze odbudowana w stylu barokowym.
Polichromia w bocheńskiej bazylice została zaprojektowana przez samego Jana Matejkę. Obok kościoła niezwykle interesująca drewniana dzwonnica z pocz. XVII w.
                                                                                                         
Wycieczka do Bochni okazała się „strzałem w dziesiątkę” i została bardzo wysoko oceniona przez jej uczestników, z czego niezwykle  „ukontentowani” są organizatorzy, którzy pragną zaznaczyć, że połowa sukcesu to wspaniali uczestnicy, a na nasze wycieczki jeżdżą tylko tacy.                                                                                                                                                                                   

KOPALNIA SOLI  BOCHNIA

 

MUZEUM MOTYLI  BOCHNIA

 

WIŚNICZ - ZAMEK

 
 
 

                                                                               


           
 Powrót do poprzedniej  -   Kliknij tutaj
                                                                                                                                                                                                            

 
monitoring pozycji
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego