2017-10-21 wyc.Krosno - Nowy projekt PTTK

Idź do spisu treści

Menu główne

2017-10-21 wyc.Krosno

 
 
 

Wycieczka w dniu 21 października była finalną w sezonie 2017 i obejmowała Beskid Niski,a w nim Krosno, Duklę oraz Iwonicz Zdrój. Główną atrakcją Krosna było Centrum Dziedzictwa Szkła,gdzie niektórzy z uczestników wycieczki mieli okazję popróbować swoich sił i samodzielnie wydmuchać  formę szklaną.
Ponadto w programie zwiedzania były warsztaty obróbki i zdobienia szkła, wystawy czasowe, sala kinowo-konferencyjna, gdzie można było obejrzeć krótki film nt. historii powstawania szkła z szczególnym uwzględnieniem historii  huty krośnieńskiej.
W klatce schodowej podziwialiśmy wielkie malowidło anamorficzne (3D) o pow. 80m.kw. Następnie przeszliśmy do piwnic przedprożnych, które mieszczą ekspozycję najcenniejszych dzieł szklanej sztuki. Później zwiedzaliśmy zabytki Krosna: Kościół Farny pw. św. Trójcy, kościół Nawiedzenia NMP z obrazem MB Murkowej i słynną kaplicą Oświęcimów, zabytkowy rynek i Muzeum Rzemiosła. Miasto urzekło nas zarówno pięknem średniowiecznych kościołów jak też i zabytkowych kamieniczek z podcieniami, utwierdzając w przekonaniu iż w zupełności zasługuje na nadaną mu niegdyś nazwę Parva Cracovia – Mały Kraków. Kolejnym punktem na mapie naszej wycieczki była Dukla, a w niej kościół i klasztor bernardynów, rokokowy kościół pw. św. Marii Magdaleny, pałac Mniszchów, obecnie Muzeum Historyczne oraz ruiny bożnicy z 1758r.
Dukla to również miejsce urodzenia św. Jana z Dukli. Kilka kilometrów dalej znajduje się malownicze wzgórze Zaśpit, gdzie święty miał swoją pustelnię. Udaliśmy się tam, aby podziwiać neogotycką kaplicę, drewniany dom pustelnika oraz taras ze sztuczną grotą mieszczącą źródełko. Dużą przyjemność sprawiło nam spotkanie z mieszkającym
w domku opodal kaplicy zakonnikiem i ciekawa rozmowa zakończona wspólną modlitwą.
Wycieczkę zakończyliśmy wieczornym zwiedzaniem Iwonicza

 
monitoring pozycji
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego