06 wrzesień 2014 - PTTK

Idź do spisu treści

Menu główne

06 wrzesień 2014

WYDARZENIA -
 

W dniu 06.09.2014r. wyjazd na kolejną wycieczkę zorganizowana przez Oddział PTTK w Łańcucie pod przewodnictwem pana Tadeusza Barnata. Tym razem głównym celem naszej wyprawy ruiny zamku Makovica i Bardiów na Słowacji. Dodatkowym atutem wspaniała pogoda. Po drodze wstępujemy do Świątkowej Małej, aby obejrzeć dawną greckokatolicką cerkiew z 1762r.
pw. św. Michała Archanioła
(od lat 50 XX w. świątynia rzymsko katolicka) oraz przyległy cmentarz z ciekawymi nagrobkami.
Później jeszcze kilkadziesiąt minut jazdy, przekroczenie granicy i wjazd na Słowację.
Dojeżdżając do miejscowości Zborów już z daleka na dużym wzniesieniu dostrzegamy majestatyczne ruiny zamku Makovica. Żółtym szlakiem prowadzącym przez aleję dębową udajemy się do zamku, który przy końcu trasy wyłania się nagle z plątaniny bujnej roślinności.
Jesteśmy urzeczeni tym widokiem, gdyż nawet ruiny zamku sprawiają ogromne wrażenie.
Z historią budowli zapoznaje nas gościnny gospodarz obiektu, o polsko brzmiącym nazwisku.
Na dziedziniec zwany przedzamczem wchodzimy po drewnianym, niegdyś zwodzonym moście. Pośrodku znajdują się ruiny zbudowanego na początku XIV w. gotyckiego zamku, ostatecznie zburzonego w 1684r. Całość otoczona podwójnym pierścieniem murów obronnych.
Po zwiedzeniu zamku opuszczamy to urokliwe miejsce żegnani przez gospodarza i częstowani na drogę jabłkami.  Wracamy tą samą drogą do czekającego autobusu. Po kilkuminutowym przejeździe jesteśmy w Bardiowie. Pierwsze kroki kierujemy do XIV wiecznego kościoła św. Idziego (Egidia), najcenniejszego i najbardziej okazałego zabytku Bardiowa, podniesionego w 2002r. przez św. Jana Pawła II do rangi Bazyliki mniejszej. Kościół bardejowski chociaż wielokrotnie przebudowywany , zachował swój gotycki charakter. Wspaniałe wnętrze kościoła zawiera aż 11 ołtarzy późnogotyckich. W większości są to rzeźbione tryptyki ołtarzowe rozmieszczone po całej świątyni. Najcenniejszy - ołtarz Narodzenia Pana.
Na belce łuku tęczowego możemy podziwiać grupę Ukrzyżowania z postacią Chrystusa
na ośmiometrowym krzyżu, z Matką Boską i św. Janem oraz dwoma łotrami z 1485r.
Przed wejściem do świątyni dwa dzwony. Większy 4-tonowy Urban powstał u ludwisarza Jana
z Tarnowa. Nie zachowała się XVw. gotycka wieża. Obecna pochodzi z końca XIXw.
Wejście na wieżę okupione pewnym wysiłkiem prawie 180 stopni schodów do pokonania,
lecz w nagrodę bezcenny widok na bajkowy rynek z renesansowym ratuszem i kamienicami, które zachowały średniowieczny charakter. Całość okolona murami obronnymi z dziewięcioma basztami, dwoma bramami i barbakanem. W dzielnicy żydowskiej odnowiona synagoga. Zabytki Bardiowa od 2000r. są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Następnie udaliśmy się do uzdrowiska Bardejów  położonego w malowniczej dolinie Beskidu Niskiego, bogatego w występujące tam zasoby wód mineralnych. Pierwsze wzmianki o uzdrowisku pochodzą z 1247r. Ta „oaza zdrowia i spokoju” odwiedzana była przez wiele znanych i wybitnych osób. Odwiedziła to miejsce również cesarzowa Elżbieta Austriacka, żona Franciszka Józefa I, powszechnie zwana Sissi. Przed domem zdrojowym Alżbeta w 5 lat po jej śmierci postawiono jej brązowy pomnik, przed którym zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Z dawnej zabudowy na uwagę zasługuje hotel „Astoria”. Można również obejrzeć Muzeum Architektury Ludowej,
w którym znajdują się zabudowania Rusinów i Słowaków górnego Szarysza oraz dwie cerkwie.
My obejrzeliśmy cerkiew z Miklasowej,w której odbywał się właśnie ślub w obrządku wschodnim. Pozostały czas spędziliśmy spacerując po uzdrowisku.
W drodze powrotnej już na terenie Polski odwiedziliśmy znajdujący się na Przełęczy Małastowskiej cmentarz nr 60 z okresu I wojny światowej, zaprojektowany przez Dusana Jurkovica. W osi cmentarza drewniana - podobnie jak nagrobne krzyże kaplica z kopią obrazu MB Częstochowskiej
i inskrypcją: „ Pamiętajcie w swoich pełnych szczęścia dniach, że na tej ziemi gorzał zaciekły bój, że tu tysiące odniosło śmiertelne rany, aby wokół was rozkwitało błogosławieństwo słońca”. Chwila zadumy nad grobami poległych.
                                           Streszczenie z wycieczki:  Elżbieta Kuziara
                                                         Zdjęcia - obrazy:  Józef Bałtowski

ŚWIĄTKOWA MAŁA

ZBORÓW

BARDIÓW

BARDEJOWSKIE KUPELE

PRZEŁĘCZ  MAŁASTOWSKA
cmentarz nr 60 z okresu I wojny światowej


                 Powrót do poprzedniej strony - kliknij     
                              

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego