26 lipiec 2014 - PTTK

Idź do spisu treści

Menu główne

26 lipiec 2014

WYDARZENIA -
 


Dzień wyjazdu na naszą kolejną wycieczkę powitał nas piękną słoneczną pogodą.
Po godzinie jazdy dotarliśmy do położonej na Pogórzu Dynowskim miejscowości Przysietnica. Na malowniczym wzgórzu na skraju lasu znajduje się dawna rezydencja biskupów przemyskich zwana potocznie „Willą Biskupią” – obecnie ośrodek wypoczynkowy pod uroczą nazwą „Czardworek”, którego wnętrza mieliśmy okazję obejrzeć.
Następnie udaliśmy się do Haczowa po drodze mijając miejscowość Izdebki z wijącymi się serpentynami, podziwiając z okien autokaru rozpościerające się dookoła wspaniałe widoki na Pogórze Dynowskie.
W Haczowie zwiedziliśmy pochodzącą z końca XV w. zabytkową drewnianą świątynię. Jest to najcenniejszy kościół drewniany w Europie wpisany w 2003r. na listę Światowego dziedzictwa UNESCO. Unikatowy charakter nadaje temu obiektowi polichromia figuralna z 1949r. Bardzo cennym zabytkiem jest pochodząca z ok. 1400r. Pieta. Jest to rzeźba z drewna lipowego przedstawiająca Matkę Boską Bolesną trzymającą na kolanach martwe ciało Syna.
Z Haczowa mijając po drodze farmy wiatraków dotarliśmy do  położonego w dolinie rzeki Tabor, wśród gór zwanych Rymanowskimi – Rymanowa Zdroju.

Wspólnie zwiedziliśmy uzdrowisko, racząc się w pijalni zdrojowymi wodami o nazwach Tytus, Klaudia, Celestyna, Naftusia. Następnie grupa podzieliła się na tych, którzy pojechali autokarem do Iwonicza Zdroju i tam zwiedzili uzdrowisko oraz pozostałych uczestników wycieczki, którzy drogę do Iwonicza pokonali pieszo zielonym szlakiem znakowanym przez PTTK. Trasa z Rymanowa do Iwonicza o dł. 7 km wiedzie przez grzbiet Przymiarek. Pokonując ją mijaliśmy cienisty, pachnący żywicą las, aby następnie idąc przez widokowe łąki zachwycać się rozległą panoramą Beskidu Niskiego.
Zejście z trasy w Iwoniczu – wprost na muszlę koncertową, w której odbywała się próba zespołu muzycznego. Godzinny pobyt w Iwoniczu pozwolił na zwiedzenie centrum uzdrowiska z zabytkowymi , drewnianymi willami z przełomu IX i XX w.
w stylu szwajcarskim i późno klasycystycznym polskim oraz kościoła parafialnego
pw. św. Iwona.
W Iwoniczu-wsi obejrzeliśmy XV w. modrzewiowy kościół położony nad rzeką Iwonką opodal którego znajduje się pochodzący z 1840r. pałac Załuskich. Cenny zabytek to budynek dawnego zboru ariańskiego, zamieniony na spichlerz, później lamus.

Jego ozdobą jest oryginalny zegar słoneczny.
Przewodnik kol. Tadeusz Barnat poszerzył plan wycieczki o odwiedzenie

w Miejscu Piastowym Sanktuarium św. Michała Archanioła
i bł. Ks. Bronisława Markiewicza,w którym można było się na chwilę wyciszyć, zagłębiając się w indywidualnej modlitwie.
Wreszcie ostatni punkt Kombornia i zamiar obejrzenia z zewnątrz dworu, ale tutaj miłe zaskoczenie. Pomimo, że przybyliśmy bez zapowiedzenia bardzo serdecznie przyjął nas syn właściciela pan Mikołaj Skotniczny. Nie szczędząc czasu oprowadził nas po wnętrzach przedstawiając  przeszłą i teraźniejszą historię obiektu. Ostatni właściciel Henryk Szeliński zginął w Oświęcimiu.

Stacjonujący w dworze Niemcy ograbili z dzieł sztuki, natomiast żołnierze Armii Czerwonej zdewastowali.
Później dwór przechodził w ręce kolejnych właścicieli mniej lub bardziej dbających
o jego stan. W 2006r. dwór nabył pan Ryszard Skotniczny, ojciec Mikołaja.
Dwór został poddany gruntownej renowacji i przeznaczony na hotel i SPA.
Obecnie zachwyca swoim wyglądem.
Oprócz dworu mieliśmy okazję obejrzeć park, sad, ogród warzywny i winnicę.

Na życzenie jednej z uczestniczek wycieczki pan Mikołaj zaprowadził nas do
„piwniczki z winami” ( a tak naprawdę „Salonu Win Karpackich”), gdzie zostaliśmy serdecznie przyjęci przez właściciela pana Ryszarda Skotnicznego i zaproszeni na degustację win. Miła atmosfera sprawiła, że pobyt nieco się przedłużył. Opuściliśmy to gościnne miejsce żegnani przez pana Mikołaja.
W drodze powrotnej nieoczekiwana atrakcja. Nasz przewodnik kol. T. Barnat stwierdził, że do win karpackich potrzebny jest dodatek w postaci czardasza …………..i specjalnie dla całej grupy brawurowo go zaśpiewał !


streszczenie z wycieczki:  Elżbieta Kuziara
          obrazy / zdjęcia:  Józef Bałtowski



                 Powrót do poprzedniej strony - kliknij     
                              

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego