Menu główne:
16 maja 2015r. odbyła się kolejna wycieczka zorganizowana przez Oddział PTTK w Łańcucie,
która zawiodła uczestników do Gorlic oraz w ciekawe okolice tego miasta.
Przewodnikiem naszych wycieczek jest kol. Tadeusz Barnat – prezes Zarządu Oddziału.
Tak było i tym razem. Z racji obchodów setnej rocznicy bitwy gorlickiej – jednej z najważniejszych
w I wojnie światowej, swoje kroki skierowaliśmy na wzgórze Korczak i usytuowany tam cmentarz wojenny nr 91,na którym spoczywają walczący w tej bitwie żołnierze armii stojących po przeciwnych stronach, tj. austriacko-węgierskiej, niemieckiej rosyjskiej. Do cmentarza prowadzi długa alejka.
Na cmentarz przechodzi się przez trójdzielna bramę z trzema arkadami.
W centrum cmentarza jest usytuowany monumentalny krzyż pomnikowy.
Całość otoczona murem z piaskowca. Z cmentarz roztacza się rozległa panorama Gorlic.
Kolejnym punkt naszej wycieczki było zwiedzanie centrum miasta. obejrzeniu neorenesansowego kościoła pw. Narodzenie NMP z 1923r. oraz XIV-wiecznego dworu Karwacjanów należącego
do Deresława Karwacjana – założyciela miasta, można było odpocząć na ławeczce znajdującej się na
płycie gorlickiego rynku, w towarzystwie Ignacego Łukasiewicza –
naukowca i pioniera przemysłu naftowego.
Realizując program wycieczki udaliśmy się na Gorlicką Golgotę, która znajduje się na szczycie wzgórza zwanego Magdaleną, skąd rozpościera się piękny widok na miasto i dalekie okolice Beskidu Niskiego.
Na Golgocie znajdują się: kaplica, stacje drogi krzyżowej oraz umieszczona na 12-metrowym cokole
4-metrowa postać Chrystusa Zmartwychwstałego przypominająca,
że Golgota to nie przegrana Chrystusa lecz Jego zwycięstwo.
Następnie udaliśmy się do usytuowanego nie opodal skansenu naftowego „Magdalena” znajdującego się na części zlikwidowanego złoża kopalni. Zgromadzone w nim eksponaty pokazują stopniowy rozwój przemysłu naftowego na ziemi gorlickiej oraz eksponują dorobek polskich nafciarzy.
Kolejnym punktem na mapie naszej wycieczki była Szalowa i niezwykle interesujący XVIII-wieczny drewniany kościół pw. św. Michała Archanioła. Jest to 3-nawowa świątynia o rozwiązaniu architektonicznym charakterystycznym dla barokowych kościołów murowanych, zachwycająca bogatym wyposażeniem barokowym i rokokowym. Wystrój utrzymany w konwencji biało-błękitno-złotej.
Stróże - gospodarstwo pasieczne „Sądecki Bartnik”, gdzie grupa miała możliwość zwiedzenia muzeum pszczelarstwa,a w nim unikalny zbiór ponad 100 uli. Kolekcji towarzyszy zgromadzony w chatach wystawowych zbiór narzędzi pracy pszczelarzy. Dzięki zgromadzonym eksponatom można prześledzić długą i bogatą historię słodkiego przemysłu. W przeszklonych ulach możliwość obejrzenia pracy rodzin pszczelich. Atrakcją są również znajdujące się w gospodarstwie zwierzęta.
Bukowiec – rezerwat skalny „Diable Skały” z ciekawym zgrupowaniem form skalnych zbudowanych z piaskowca i zlepieńca ciężkowickiego. Obok zabytkowy ,drewniany kościół pw. Niepokalanego Serca NMP malowniczo położony na wzgórzu. W kościele znajdują się relikwie św. Andrzeja Boboli.
Opis z wycieczki - Elżbieta Kuziara
Zdjęcia - Józef Bałtowski
Powrót do poprzedniej zakładki - kliknij