2025-05-31 Wyc. Regulice - Nowy projekt PTTK

Idź do spisu treści

Menu główne:

2025-05-31 Wyc. Regulice

Na drugą w tym sezonie atrakcyjną wycieczkę turystyczno-krajoznawczą zaprosił swoich członków i sympatyków łańcucki Oddział PTTK. Tym razem, w sobotę 31. maja br., organizatorzy – Elżbieta Kuziara (koordynatorka wyjazdu) i Tadeusz Barnat (przewodnik) zaproponowali uczestnikom trasę wiodącą m. in. szlakiem atrakcyjnych, wartych obejrzenia i zapoznania się z ich historią, obiektów znajdujących się na terenie Małopolski.

W programie sobotniej wycieczki znalazły się m.in: źródełko triasowe w miejscowości Regulice, krystalicznie czyste i pięknie położone. Wypływa z ukrytych głęboko pod ziemią triasowych skał wapiennych oraz dolomitów. Ma dokonały smak i stałą temperaturę. Niezależenie od pogody i pory roku temperatura wody wynosi 9,2 stopni Celsjusza.
Kolejnym obiektem, który odwiedzili łańcuccy turyści był Klasztor o. o. Bernardynów w Alwerni, zbudowany w latach 1625-1656. Świątynia znana jest jako miejsce kultu obrazu Pana Jezusa "Ecce Homo", czczonego jako ikona Miłosierdzia Bożego.
Niezwykle ciekawy jest Rynek w tej miejscowości, który ma charakter parku miejskiego. W zachodniej jego części znajduje się jeden z nielicznych zachowanych domów z podcieniami wspartymi na drewnianych słupach, a tuż obok Małopolskie Muzeum Pożarnictwa, najstarsze w Polsce gromadzące przeszło 4 tysiące eksponatów.
Niewątpliwą atrakcją była możliwość obejrzenia ruin średniowiecznego zamku Lipowiec w miejscowości Babice. Przebudowywany i umacniany przez kolejnych biskupów krakowskich, pełnił funkcję obronnej rezydencji, a także centrum administracyjnego dóbr. Zakonserwowane mury zamku stanowią jeden z ciekawszych przykładów przemian zachodzących w budownictwie warownym w Polsce.
W miejscowości Poręby Żegoty uwagę zwiedzających zwróciły ruiny rokokowo-klasycystycznego pałacu Szembeków z drugiej poł. XVIII w. otoczone rozległym parkiem krajobrazowym, uznanym za pomnik przyrody, w którym znajduje się murowane klasycystyczne mauzoleum Szembeków z 1921/22 roku w kształcie kaplicy projektu T. Stryjeńskiego z cenną rzeźbą Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Niestety obiektu nie udało się obejrzeć z bliska, bowiem jest on własnością prywatną.
Ostatnim punktem wycieczki był przejazd do miejscowości Piekary położonej na zachodnim brzegu Wisły, naprzeciw opactwa Benedyktynów w Tyńcu, skąd roztacza się najpiękniejszy widok na klasztor w Tyńcu i na Bielanach. Piekary są celem wycieczek i miejscem wypoczynku mieszkańców Krakowa i okolicznych miejscowości. Korzystając z możliwości przeprawy promem na drugi brzeg Wisły, można było z bliska obejrzeć zabudowania tynieckiego opactwa Benedyktynów i pokosztować miejscowych specjałów.

                                                 Opis wycieczki i zdjęcia udostępnił   Adam Kunysz

 
 
monitoring pozycji
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego