2018-05-19 wyc.Racławice - Nowy projekt PTTK

Idź do spisu treści

Menu główne:

2018-05-19 wyc.Racławice

 
 

19 maj 2018r. to dzień naszej kolejnej wycieczki. Tym razem zwiedzaliśmy w większości zabytki architektury sakralnej  północnego województwa małopolskiego oraz południowego świętokrzyskiego. W Bejscach podziwialiśmy gotycki kościół z XV w.
z dobudowaną w XVI w. kaplicą Firlejów, w której bogactwo wystroju kontrastuje
z prostotą układu przestrzennego. Obok kościoła na terenie parku krajobrazowego znajduje się klasycystyczny pałac, zwany małym Belwederem zbudowany w 1802r. przez Jana Kubickiego dla Marcina Badeniego, późniejszego ministra sprawiedliwości Królestwa Polskiego. W pałacu, gdzie obecnie mieści się dom opieki mieliśmy okazje obejrzeć salon owalny z alabastrowymi ścianami zdobionymi techniką chiaroscuro (światłocieni),
a w przyziemiu pałacu skalną grotę z kamieni. Kolejne miejsce na trasie naszej wycieczki to Skalbmierz z XII-wieczną murowaną kolegiatą przebudowaną w XV wieku na kościół gotycki. Pozostałością budowli romańskiej są dwie wieże oraz zachodnia część prezbiterium. Obecne wnętrze zachwyca barokowym wystrojem. Następnie pojechaliśmy do Racławic – miejsca zwycięskiego starcia powstańczych oddziałów dowodzonych przez Tadeusza Kościuszkę z korpusem rosyjskiego generała Aleksandra Tormasowa, które przeszło do historii jako pierwsza wygrana bitwa insurekcji kościuszkowskiej z 1794r. Stąd już tylko parę kilometrów dzieliło nas od Miechowa, gdzie znajduje się najstarsza na świecie, bo XII-Wieczna replika grobu Chrystusa z Jerozolimy. Obecny kościół to trójnawowa bazylika z XIV i XV wieku, gdzie jednak zachowały się czytelne fragmenty romańskie.
Hebdów – następne zwiedzane miejsce i dawny zespół klasztorny Norbertanów obecnie Pijarów z wczesnogotycką świątynią z XII w. rozbudowaną w okresie baroku.
Klasztor jest w tej chwili siedzibą hotelu św. Norbert oraz Centrum Wiary i Kultury.
Obok klasztoru znajduje się spichrz klasztorny z 1706r.
Wycieczkę zakończyliśmy pobytem w miejscowości Wał Ruda, gdzie znajduje się dom rodzinny bł. Karoliny Kózkówny i uczestnicząc w odbywającym się właśnie nabożeństwie majowym oraz w Zabawie, gdzie znajduje się Sanktuarium błogosławionej.
Tłem naszej wycieczki był piękny, wiosenny dzień, rozświetlony słońcem i pachnący  majem.   
Poniższe zdjęcia przedstawiają tylko część tego cośny zobaczyli.  
     

                                                                               


    Powrót do zakładki " WYDARZENIA "  -   Kliknij tutaj
i  przewijaj w dół kółkiem myszy

                                                                                                                                                               

 
 
monitoring pozycji
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego